Altayçeşme Mh. Kentli Sk. 8/A Maltepe - İstanbul

Plotter Nedir?

Plotter, çizici, vektör grafikleri yazdırmak için kullanılan bir yazıcıya çok benzeyen bir bilgisayar donanım cihazıdır. Toner yerine, Plotterler, geleneksel bir yazıcı gibi bir dizi nokta yerine kağıda birden çok, sürekli çizgi çizmek için bir kalem, kurşun kalem, işaretleyici veya başka bir yazma aracı kullanır. Bir zamanlar bilgisayar destekli tasarım için yaygın olarak kullanılmasına rağmen, bu aygıtlar geniş formatlı yazıcılar tarafından aşamalı olarak azaltılmıştır. Plotterler, şemaların ve diğer benzer uygulamaların basılı bir kopyasını üretmek için kullanılır.

Plotter(Çizici), bir veya daha fazla otomatik kalemle kağıt üzerinde çizgi çizimleri yapmak için bilgisayardan gelen komutları yorumlayan bir yazıcıdır. Normal yazıcının aksine, Plotter doğrudan vektör grafik dosyalarından veya komutlarından sürekli noktadan noktaya çizgiler çizebilir. Bir kaç farklı Plotter türü vardır: bir davul çizici, bir tamburun etrafına sarılmış kağıda çizer, bu da arsanın bir yönünü üretmek için dönerken, kalemler diğer yönü sağlamak için hareket eder; düz yataklı bir çizici, düz bir yüzeye yerleştirilmiş kağıda çizer; ve elektrostatik çizici negatif yüklü kağıda pozitif yüklü toner ile çizer.

Plotter Avantajları

  • Plotterler yüksek çözünürlüğü korurken çok büyük kağıtlar üzerinde çalışabilirler.
  • Kontrplak, alüminyum, çelik sac, karton ve plastik gibi çok çeşitli düz malzemelere baskı yapabilirler.
  • Plotterler, aynı desenin görüntü bozulması olmadan binlerce kez çizilmesine izin verir.

Ploter dezavantajları

  • Ploterler, geleneksel bir yazıcıya kıyasla oldukça büyük.
  • Ploterler ayrıca geleneksel bir yazıcıdan çok daha pahalıdır.

İlk Plotter ne zaman icat edildi?

İlk Plotter 1953'te Remington-Rand tarafından icat edildi. Teknik çizimler oluşturmak için UNIVAC bilgisayarı ile birlikte kullanılmıştır.

Plotek Bilişim HP Plotter Satışını İstanbul ve Tüm Türkiye'de Kaliteli Teknik Servis Hizmeti ile yapmaktadır.

Plotter, Plotterler, Plotter Çiziciler hakkında geniş bilgi sahibi olabileceksiniz. Şimdi sizlere biraz Plotter tarihinden bahsetmek isterim. Mesela sizce ilk plotter ne zaman bulundu değil mi ?

HP plotter satış, onarım, teknik destek ve plotter fiyatları için tüm Türkiye'de hizmetinizdeyiz. HP Plotter Hakkında daha detaylı bilgiler almak için işiniz ve projeniz için en iyi seçimi birlikte yapabiliriz.

HP Plotter veya bilinen diğer adı ile HP Plotter DesignJet ürünleri bizler sadece Marmara bölgesinde değil tüm Türkiye'de satışını ve servisini yapmaktayız.

Yorum gönderin

Lütfen yorumların yayınlanmadan önce onaylanması gerektiğini unutmayın

Bize Ulaşın